EN
Polska wersjaEnglish version
MENU
Jesteś tutaj: Blog & Nowości Porady Jak naprawić wannę akrylową?

Jak naprawić wannę akrylową?

Dodany: 07.08.2021 12:12:49

Wanny akrylowe to produkty obecnie najczęściej wybierane przez klientów. Jak jednak w każdym materiale, również w nim mogą pojawić się ubytki, zadrapania a nawet pęknięcia. Jak odnowić wannę akrylową, w której pojawiły się zarysowania na powierzchni? Wbrew pozorom nie jest to czynność trudna i skomplikowana, a większość rys można usunąć we własnym zakresie.

[PROD-KAT-ID-2]

Czy naprawa wanny akrylowej jest trudna?

Akryl to materiał o jednolitej strukturze i kolorze w całej swojej masie. Dzięki tym właściwością nawet gdy na jego powierzchni pojawią się rysy i zadrapania, nie ma problemu z ich usunięciem. Wanny akrylowe są pod tym względem funkcjonalne i użyteczne, ponieważ długo zachowują piękny wygląd, ponieważ wszelkie ubytki można łatwo usunąć? Wystarczy trochę chęci oraz pracy, by przywrócić naszej wannie piękny wygląd.

Jak odnowić wannę akrylową, w której pojawiły się drobne zarysowania?

W przypadku gdy wanna akrylowa posiada wyłącznie małe rysy można użyć nieiwelkiej ilości płynu bezwoskowego do polerownia samochodu. W sklepach z wyposażeniem łazienek można również dostać specjalne zestawy pielęgnacyjne do powierzchni akrylowych, w skład których wchodzą najczęściej:

  • środek do usuwania zabrudzeń
  • pasta polerska
  • papier ścierny

W przypadku zakupu zestawu pielęgnacyjnego postępujmy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Prace naprawcze rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni środkiem czyszczącym. Następnie przy użyciu papieru ściernego przystępujemy do szlifowania uszkodzeń. W tym przypadku stosuje się tzw. papiery ścierne do szlifowania „na mokro”. Zgodnie z zasadą na początku używamy papieru gruboziarnistego, a potem kolejno tych o drobniejszych ziarnach. Tak wypolerowaną wannę dokładnie osuszamy i polerujemy pastą polerską, aż nabierze połysku.

Pamiętaj: Wanny akrylowe na których pojawiły się drobne zarysowania nie wymagają długiego polerowania. Wystarczy zaledwie pięć minut, aby przywrócić im blask. 

[KAT-ID-2]

Jak naprawić głębokie rysy?

W przypadku większych rys, zarysowań a także pęknięć akrylu poleca się stosowanie zestawu naprawczego, który składa się z płynnego akrylu i utwardzacza, a także pasty polerskiej. Jeżeli mamy taką możliwość wybierzmy produkt tego samego producenta, który wyprodukował wannę akrylową. Zyskujemy wówczas pewność, że kolor naprawianej powierzchni będzie identyczny z tym, jaki ma cała wanna.

Rozpoczynając naprawę wanny pamiętajmy, aby ją dokładnie odtłuścić i oczyścić. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta do zestawu naprawczego. Płynny akryl i utwardzacz łączymy ze sobą, a następnie wypełniamy ubytek. Tak przygotowaną zaprawę pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie szlifujemy i polerujemy w analogiczny sposób jak przy drobnych uszkodzeniach.

Czy warto naprawiać wanny akrylowe?

Jeżeli nie planujemy zmiany aranżacji naszej łazienki zdecydowanie warto poświęcić niewielką ilość czasu na naprawę wanny. Nie jest to czynność skomplikowana i trudna. Poradzą z nią sobie nawet dzieci, stąd też z powodzeniem możemy włączyć je do pomocy. Oczywiście jeżeli to uczynimy pamiętajmy, aby przypilnować nasze pociechy, by jakiś głupi pomysł nie wpadł im do głowy i by przez własną nieuwagę nie zrobiły sobie krzywdy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco z nowościami w RAVON oraz otrzymuj informacje o specjalnych promocjach i rabatach.