EN
Polska wersjaEnglish version
MENU
Jesteś tutaj: Blog & Nowości Porady Jaka wanna akrylowa?

Jaka wanna akrylowa?

Dodany: 15.09.2021 20:10:37

Zwolennicy długiego relaksu w ciepłej wodzie nie wyobrażają sobie łazienki, w której zabrakłoby wanny. Nic dziwnego, ponieważ wanna wolnostojąca od zawsze była utożsamiana z domowym spa. Przy jej doborze napotykamy jednak na dylematy: wanna akrylowa czy stalowa, a może jednak wanna żeliwna? W tym artykule przyjrzymy się tym pierwszym, najczęściej kupowanym przez klientów.

[PROD-KAT-ID-2]

Wanny akrylowe

Akryl jest tworzywem sztucznym, który daje się łatwo kształtować, dlatego wanny wykonane z tego materiału mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty. Z tego właśnie powodu wanny akrylowe zyskały na popularności w latach 90 XX wieku rewolucjonizując tym samym oblicze łazienki. Z czasem jednak udowodniły, że plastyczność to tylko jedna z ich głównych zalet.

Właściwości wanien akrylowych 

Wanny akrylowe mają szereg cech, które wyróżniają je na tle innych produkowanych z żeliwa czy też stali. Są to m.in.: wytrzymałość, oporność na przebarwienia, lekkość, łatwość montażu i naprawy, możliwość zamontowania systemu hydromasażu lub chromoterapii. Tak więc, wanny akrylowe są produktem, który nie tylko będzie nam służył przez wiele długich lat, ale także idealnie wkomponuje się w wystrój naszej łazienki.

Wanna wannie nie równa

Przed zakupem wanny powinniśmy zwrócić uwagę z jakiej płyty została wykonana. Mogą się one różnić grubością, która będzie miała wpływ na jej żywotność. Nie zawsze jednak grubsza oznacza lepsza. Warto zwrócić uwagą, czy producent wanien akrylowych spełnia normę PN-EN14516+A1:2010, która narzuca wykonawcy jej wykonanie z płyty akrylowej o minimalnej grubości 2,5mm.

Wanna akrylowa wykonana z grubszej płyty posiada też grubszą warstwę ścierną, przez co łatwiej usunąć z niej zarysowania i uszkodzenia. Niektóre modele są dodatkowo wzmacniane mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym. Wysokiej jakości płyta akrylowa jest też  bardziej odporna na działanie promieniowania UV, co sprawia, że w kontakcie ze światłem słonecznym nie zmieni swojego koloru.

Wanna owalna czy narożna?

Kształt wanny akrylowej powinien pasować do łazienki. Ważny jest również jej rozmiar. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie zmierzyć  wnękę, w której chcemy przeprowadzić montaż wanny akrylowej. Długość i szerokość zarówno wanny jak i przestrzeni to niezbędne wymiary, które trzeba znać.

Wybierając kształt wanny, mamy niemal nieograniczony wybór: wanny owalne, prostokątne, narożne to tylko niektóre z modeli, które możemy kupić. Ich rozmiar i kształt jednak w dużej mierze będzie zależał od łazienki, w której będzie się ona znajdować. Wanna wolnostojąca jest zazwyczaj centralnym miejscem łazienki, dlatego też musi być odpowiednio wkomponowana w jej wystrój.

Duże znaczenie ma również jej obudowa. Jeżeli nie planujemy, aby nasza wanna wolnostojąca zabudowana była np. płytkami warto wówczas rozważyć zakup innej obudowy.

Dlaczego warto wybierać wanny akrylowe?

O zaletach wanien wspominaliśmy na początku tego artykułu. Ich użytkownicy zgodnie twierdzą, że są one ciepłe w dotyku, gładkie, a także łatwo się je czyści. Wanny wolnostojące akrylowe są wyjątkowo higieniczne. Są odporne na odbarwienia, które mogą powstać pod wpływem rdzy czy osadu wapiennego z wody. Mają też właściwości antybakteryjne. Lepiej utrzymują temperaturę wody niż wanny stalowe, lecz gorzej niż żeliwne. Są także dźwiękochłonne, co sprawia, że przy nalewaniu wody nie towarzyszy im hałas, a to wszystko w wyjątkowo korzystnej cenie.

Newsletter

Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco z nowościami w RAVON oraz otrzymuj informacje o specjalnych promocjach i rabatach.