EN
Polska wersjaEnglish version
MENU
Jesteś tutaj: Blog & Nowości Wanny Wanna wolnostojąca w sypialni?

Wanna wolnostojąca w sypialni?

Dodany: 30.03.2022 12:12:22

W nowoczesnych wnętrzach stawia się na prostotę, funkcjonalność i przejrzystość. Coraz większą popularnością cieszą się nietypowe rozwiązania, które zacierają tradycyjne podziały i tworzą nowe aranżacje. Przykładem takiego rozwiązania jest sypialnia, w której znajduje się wolnostojąca wanna. Jest to przestrzeń przeznaczona zarówno do relaksu, jak i pielęgnacji. Czy takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania w każdym domu? Czy jest praktyczne i wygodne?

Wanna w sypialni - moda, czy wygoda?

Trendem, który szybko zyskuje na popularności, jest wanna w sypialni. Ten projekt jest odważnym ujęciem tradycyjnej aranżacji i zjednuje sobie ludzi swoją niekonwencjonalnością, nieprzewidywalnością i śmiałym podejściem. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, zmieniając jedynie proporcje łazienki i sypialni. W sypialni znajduje się jeden element sanitarny (wanna wolnostojąca), a pozostałe (toalety, umywalki itp.) są schowane.

W sypialni widoczna jest pozostała część wyposażenia sanitarnego (wanny wolnostojące). Natomiast pozostałe elementy (toaleta, umywalki itp.) znajdują się za zamkniętymi drzwiami. Taki układ sprzyja relaksowi i nie wpływa negatywnie na komfort domowników.

Trzeba też pamiętać, że mimo atrakcyjnego wyglądu, sypialnia z łazienką bez wanny nie jest najlepszym rozwiązaniem. O ile sprawdza się ona w przypadku singla, o tyle w przypadku pary może być problematyczna. Trzeba być świadomym przyzwyczajeń i potrzeb osób dzielących tę samą przestrzeń. Jeśli mają ten sam rytm dnia i nocy, jedno nie będzie przeszkadzać drugiemu podczas kąpieli. Taki układ sypialni może powodować niepotrzebne napięcie i frustrację, jeśli rytm dnia jest inny. Zanim podejmiesz decyzję o zainstalowaniu łazienki w swojej sypialni, rozważ wszystkie za i przeciw.

Tylko dla dużych przestrzeni - wanny wolnostojące

Zaprojektowanie sypialni z wanną wymaga dużo miejsca. Nawet mała wanna może zajmować dużo miejsca. Dodatkowe miejsce jest potrzebne na baterie wannowe, bieliznę nocną i inne elementy wyposażenia.

Nie oznacza to jednak, że taki układ nadaje się tylko do dużych pomieszczeń. Niekoniecznie. Możesz stworzyć wygodną sypialnię z wanną na małej przestrzeni, jeśli ją przeorganizujesz. Może wystarczyć usunięcie niektórych ścian (np. na osobną toaletę czy garderobę) lub inny podział wnętrza. Należy omówić to z architektem, aby uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z niewłaściwego rozmieszczenia ścian.

Przesunięcie lub usunięcie ścian stworzy iluzję większej przestrzeni. Pozwoli to również lepiej wyeksponować wannę, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnego ustawienia jej w małej łazience.

Jak urządzić sypialnię z wanną bez wanny.

Planując, jak urządzić sypialnię, w której znajduje się wanna, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Po pierwsze, należy sprawdzić nośność sufitu. Wanny wolnostojące mogą ważyć od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, w zależności od rozmiaru i materiałów, z których są wykonane. Ich waga może się podwoić, gdy są wypełnione wodą. Zanim zainstalujesz wannę, sprawdź, czy podłoga w sypialni wytrzyma jej ciężar. Przed przystąpieniem do montażu należy ją wzmocnić.

Po drugie, upewnij się, że podłoga jest odpowiednio przygotowana. Zanim rozpoczniesz budowę lub remont, musisz zdecydować, gdzie znajdzie się bateria wannowa i wanna. Konieczne będzie podłączenie instalacji wodnej oraz wykonanie odpływu ze spadkiem. Dzięki temu woda po kąpieli będzie mogła swobodnie spływać.

Po trzecie, upewnij się, że powierzchnia jest zabezpieczona przed wilgocią. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłożenie obszaru wokół wanny płytkami ceramicznymi lub płytkami nienasiąkliwymi. Dzięki temu wodę będzie można łatwo wytrzeć. Część pobliskiej ściany można wyłożyć płytkami lub pokryć wodoodporną farbą lub tapetą przeznaczoną do łazienek. Wszelkie elementy drewniane umieszczone w pobliżu wanny powinny być zabezpieczone przed wilgocią (np. jeśli przypadkowo zachlapiemy je podczas wychodzenia z wanny, będą chronione).

W jakim miejscu w sypialni powinna stanąć wanna?

Jak umieścić wannę w sypialni? Istnieje wiele możliwości.

Wannę wolnostojącą można również zainstalować w łazience w pobliżu sypialni. Pozwoli to uniknąć ingerencji w instalację wodno-kanalizacyjną. Wannę wolnostojącą można również umieścić na środku sypialni, aby stała się jej centralnym punktem.

Wanna wolnostojąca jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych sypialni. Nie przytłoczy ona przestrzeni i nie zakłóci wystroju. Idealnym miejscem do zainstalowania wanny w sypialni, zwłaszcza jeśli sięga ona od podłogi do sufitu, jest miejsce w pobliżu okna. Rolety lub zasłony to świetny sposób na zachowanie prywatności w pomieszczeniu i ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Zasłoń dolną połowę okna. Przenośne parawany są doskonałym rozwiązaniem w sypialniach, w których znajduje się wanna. Pozwalają one oddzielić się od reszty pokoju, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, aby trzymać wannę z dala od mebli tapicerowanych i łóżek. Nawet niewielkie, ale uporczywe zachlapania mogą spowodować poważne uszkodzenia delikatnych przedmiotów, a nawet doprowadzić do ich zniszczenia.

Jaki model wanny wolnostojącej powinienem zastosować w swojej sypialni?

Czy każda wanna wolnostojąca pasuje do sypialni? Teoretycznie odpowiedź brzmi: tak. Należy pamiętać, że harmonia i spójność to kluczowe składniki harmonijnej aranżacji. Osią tej aranżacji jest projekt i układ sypialni. Różni się ona od tradycyjnego projektu łazienki.

Sypialnia to przestrzeń, która zapewnia odpoczynek. Sypialnia ma sprzyjać wyciszeniu i relaksowi. Dlatego każdy element wystroju powinien być starannie dobrany - zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki. W sypialni urządzonej z wolnostojącą wanną dyskretnie wyeksponowany zostanie model ceramiczny. Nie będzie wyglądał zbyt krzykliwie, ani groteskowo.

Owalna biała misa w połączeniu ze srebrną lub złotą baterią wannową może stanowić efektowny akcent w sypialni urządzonej w ciepłych beżach i piaskowych odcieniach.

Czarne wanny fantastycznie wyglądają we wnętrzach nowoczesnych lub industrialnych. Mogą być prostokątne, okrągłe lub o nietypowo zaokrąglonych liniach.

Wanny ze stylizowanymi nóżkami to najlepszy sposób na stworzenie w sypialni atmosfery glamour. Niezbędne są krany w stylu retro, z oddzielnymi kurkami do podgrzewania i chłodzenia wody.

Akcesoria do sypialni z wolnostojącymi wannami

Urządzając sypialnię z wolnostojącymi wannami, ostatnią rzeczą, o której powinieneś pomyśleć, jest wybór odpowiednich akcesoriów. W tym przypadku klasyczne szafki łazienkowe nie sprawdzą się. Sprawdzą się natomiast niektóre akcesoria łazienkowe. Warto zaopatrzyć się w stylowy wieszak na ręczniki, półkę do przechowywania kosmetyków lub krzesło, na którym można położyć szlafrok. Lampy ścienne mogą zapewnić idealną ilość światła do kąpieli, a taśmy LED mogą stworzyć intymną atmosferę w sypialni.

Newsletter

Zapisz się do newslettera. Bądź na bieżąco z nowościami w RAVON oraz otrzymuj informacje o specjalnych promocjach i rabatach.